Partikül Filtresi Dolu Sürmeye Devam Ediniz (Zorunlu) Hatası

Dizel araç kullananların en çok karşılaştığı can sıkıcı durumlardan bir tanesi ise kesinlikle “Partikül Filtresi Dolu Sürmeye Devam ediniz (Zorunlu)” uyarısıdır.

Bu uyarı ekrana geldiğinde arabanın bilgisayar ekranını kullanamıyorsunuz ve sağ göstergede devamlı olarak ışık yanıp sönmektedir.Bu sorun ile karşılaşan kullanıcıların hemen panik yapmasına gerek yoktur. Araç yüksek devirde kullanarak rahatlaması sağlanmalı ve sonrasında partikül filtresinin durumunu öğrenmek içi servise giderek araç cihaza bağlanmalı ve temizleme işlemine gerek olup olmadığı öğrenilmelidir. Bu sorun arabanın çekişinide etkileyebilir. Ayrıca aracınızda start stop özelliği bulunuyorsa devreye girmeyecektir.İlk olarak size ekranda sürmeye devam edin uyarısı verecek. Eğer bir süre daha arabayı devirsiz kullanmaya devam ederseniz bu sefer zorunlu sürmeye devam edin uyarısı alacaksınız.

 

Bilgisayarda Jenerasyon Yaparak Temizleme

Partikül filtresi tamamen tıkandığında, sürücü gösterge panelinde STOP ikaz lambası yanacaktır. Motor arıza modunda çalışır, çekiş düşer, en kısa sürede servise götürülüp bilgisayarlı partikül filtresi temizleme işlemi yapılmalıdır. Partikül filtresini orjinal programlı cihazlara bağlayarak jenerasyon yaptırabilirsiniz. Bu işlemde  partikülün ısı derecesini ve daha fazlasını bilgisayar ekranında göreceğiniz için daha güvenlidir. Servisimizde de bu sistem kullanılmaktadır.